Committees


Steering committee

Vineet Bafna
University of California, San Diego, USA

Bonnie Berger
Massachusetts Institute of Technology, USA
Chair

Eleazar Eskin
University of California, Los Angeles, USA

Teresa Przytycka
National Institutes of Health, USA

Cenk Sahinalp
Indiana University, USA

Roded Sharan
Tel Aviv University, Israel

Martin Vingron
Max Planck Institute for Molecular Genetics, Germany

Organizing committee

Max Alekseyev
The George Washington University, USA
Co-chair

Teresa Przytycka
National Institutes of Health, USA
Co-chair

Pavel Avdeyev
The George Washington University, USA

Damian Wojtowicz
National Institutes of Health, USA

Jan Hoinka
National Institutes of Health, USA
Publicity Chair

Rebecca Sarto Basso
University of California, Berkeley, USA
Publicity Chair

Chanson Benjamin
The George Washington University, USA
Visual Design

Program committee

Lenore J. Cowen
Tufts University, USA
Chair
PC members :
    • Derek Aguiar – University of Connecticut
    • Tatsuya Akutsu – Kyoto University
    • Can Alkan – Bilkent University
    • Patrick Aloy – IRB Barcelona
    • Rolf Backofen – Albert Ludwigs University Freiburg
    • Vineet Bafna – University of California, San Diego
    • Nuno Bandeira – University of California, San Diego
    • Ziv Bar-Joseph – Carnegie Mellon University
    • Anastasia Baryshnikova – Calico Life Sciences
    • Niko Beerenwinkel – ETH Zurich
    • Bonnie Berger – Massachusetts Institute of Technology
    • Mathieu Blanchette – McGill University
    • Héctor Corrada Bravo – University of Maryland, College Park
    • Michael Brudno – University of Toronto
    • Sebastian Böcker – Friedrich Schiller University Jena
    • Tony Capra – Vanderbilt University
    • Cedric Chauve – Simon Fraser University
    • Lenore J. Cowen – Tufts University (chair)
    • Nadia El-Mabrouk – University of Montreal
    • Irit Gat-Viks – Tel-Aviv University
    • Dario Ghersi – University of Nebraska Omaha
    • Anna Goldenberg – Hospital for Sick Kids/University of Toronto
    • Fereydoun Hormozdiari – University of California, Davis
    • Sorin Istrail – Brown University
    • Tao Jiang – University of California, Riverside
    • John Kececiogu – University of Arizona
    • Manolis Kellis – Massachusetts Institute of Technology
    • Carl Kingsford – Carnegie Mellon University
    • Gunnar W. Klau – Heinrich Heine University Düsseldorf
    • Mehmet Koyuturk – Case Western Reserve University
    • Smita Krishnaswamy – Yale University
    • Jens Lagergren – KTH Royal Institute of Thechnology
    • Mark Leiserson – University of Maryland, College Park
    • Ming Li – University of Waterloo
    • Po-Ru Loh – Harvard Medical School
    • Paul Medvedev – The Pennsylvania State University
    • Bernard Moret – Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne
    • Sara Mostafavi – University of British Columbia
    • Veli Mäkinen – University of Helsinki
    • William Stafford Noble – University of Washington
    • Lior Pachter – California Institute of Technology
    • Laxmi Parida – IBM
    • Robert Patro – Stony Brook University
    • Yann Ponty – CNRS/LIX, Ecole Polytechnique
    • Natasa Przulj – University College London
    • Mireille Regnier – CNRS, Ecole Polytechnique
    • Knut Reinert – FU Berlin
    • S. Cenk Sahinalp – Indiana University Bloomington
    • Michael Schatz – Johns Hopkins University
    • Alexander Schoenhuth – Centrum Wiskunde & Informatica
    • Russell Schwartz – Carnegie Mellon University
    • Roded Sharan – Tel Aviv University
    • Mona Singh – Princeton University
    • Donna Slonim – Tufts University
    • Sagi Snir – University of Haifa
    • Jens Stoye – Bielefeld University
    • Fengzhu Sun – University of Southern California
    • Wing-Kin Sung – National University of Singapore
    • Ewa Szczurek – University of Warsaw
    • Haixu Tang – Indiana University Bloomington
    • Glenn Tesler – University of California, San Diego
    • Fabio Vandin – University of Padova
    • Martin Vingron – Max Planck Institut fuer Molekulare Genetik
    • Jerome Waldispuhl – McGill University
    • Tandy Warnow – University of Illinois at Urbana-Champaign
    • Sebastian Will – University of Vienna
    • Jinbo Xu – Toyota Technological Institute at Chicago
    • Yuzhen Ye – Indiana University Bloomington
    • Alex Zelikovsky – Georgia State University
    • Jianyang Zeng – Tsinghua University
    • Louxin Zhang – National University of Singapore

Highlights committee

Mona Singh
Princeton University, USA
Chair
  • Teresa Przytycka – National Institutes of Health
  • Ben Raphael – Princeton University

Publications committee

Yann Ponty
CNRS/LIX, Ecole Polytechnique, USA
Chair

Poster committee

Robert Patro
Stony Brook University, USA
Chair